Маркетинг у 2025 році: як підготуватися до ШІ-революції та змін поведінки споживачів

Маркетинг у 2025 році: як підготуватися до ШІ-революції та змін поведінки споживачів

Стислий зміст: ми прогнозуємо, що, починаючі з 2025 року, звичні інструменти маркетингу будуть трансформуватися, а деякі (з часом) навіть поступово зникнуть; і розповідаємо про наше бачення адаптації маркетинг-стратегій під ці зміни.
Хтось має почати про це говорити: маркетинг, яким ми його знаємо, потроху зникає. У цього тренду є явні симптоми — зміни, які стосуються SEO, PPC, SMM та реклами в соцмережах. Але є й неявні симптоми, які пророкують зміну поведінки споживачів як такої. І на ці симптоми дуже варто звернути увагу саме зараз, щоб переналаштувати свої маркетинг-зусилля й опанувати хвилю «нового маркетингу».

Чому саме зараз? Бо в 2025 році це буде вже запізно робити (не катастрофічно пізно, але все одно це доведеться робити, тож навіщо чекати).
В цьому матеріалі ми розглянемо окремо явні і неявні симптоми змін, подивимось на них крізь поведінкову призму.

Наприкінці матеріалу ми також визначимо наріжні комунікаційні камені, на яких варто зосередити увагу в першу чергу і наведемо приклад того, як це може бути зроблено.

Зміст

Поточний стан маркетингу

До явних симптомів переформатування відносяться, перш за все, зміни, що стосуються звичних всім маркетинг-інструментів.
Так сталося, що 2024 рік тим чи іншим чином вплинув на найпопулярніші маркетинг-інструменти.

SEO зараз

Якщо дуже скоротити всі наслідки змін в алгоритмах Google (оновлення весни 2024), то їх можна описати короткою фразою «реве та стогне наш сеошник». 

Нажаль, під час цього апдейту «під роздачу» потрапили не тільки сайти, які зловживали ШІ-контентом або «сірими» методами просування. 

Сайти, які роками розвивались завдяки якісним та експертним матеріалам і «білою» роботою зі зворотніми посиланнями втратили свої позиції* в першій десятці результатів гугла і поки не збираються повертатися назад. 

*ми це кажемо на основі даних наших клієнтів, які втратили до 50% трафіку — і це, можна сказати, непогано, бо в колег є й гірші приклади, де трафік впав практично до нуля. 

Натомість перші позиції в видачі отримали сайти-гіганти або недоказові твердження користувачів Reddit.

SEO в майбутньому

Ми дещо обережно дивимось на майбутнє цього маркетинг-каналу. 

По-перше, непрозорі засади алгоритмів гугла доповнюються витоками про те, що заявлені компанією алгоритми ранжування сайтів не співпадають з фактичними. 

Апдейти гугла — непрогнозовані та нікому не підпорядковані. У будь-який момент вони можуть прибрати ваш сайт з видачі. 

І Google не нестиме за це жодної відповідальності.Раніше довгострокове SEO-просування можна було описати двома словами: посилання та контент. Проте зараз — все це втрачає силу.

Тож створювати якісний контент і сподіватися, що гугл його покаже на першій сторінці — все одно що шукати чорну кицьку в темній кімнаті (не знаючи напевно, чи вона взагалі там є).

PPC зараз

Зміни SEO напряму вплинули на рекламу в Google (PPC). 

Тут діє досить проста послідовність подій: наші споживачі шукають наші послуги/товари в Google -> ми «випали з ТОП-видачі в органічних результатах» -> запускаємо рекламу, щоб підтримати продажі. 

І так робить кожен другий бізнес.

Тобто за рахунок просадки в SEO бізнес починає інвестувати кошти в PPC, що призводить до того, що вартіть кліка збільшується, а ROI падає.

А виграє від цього знову Google.

PPC в майбутньому

Тут важко щось прогнозувати, бо гугл, так само як і Instagram, може викатити якийсь новий продукт, типу «реклами, яку неможна пропустити», але навіть попри нові опції, у будь-якої платної реклами є один великий недолік.

Вона масштабується виключно за рахунок збільшення бюджету.

До того ж, конкуренція теж нікуди не дінеться. 

Бізнеси, які зможуть інтегрувати можливості нових технологій в рекламу, переможуть більшість невеликих компаній, які просто-напросто не мають достатньо ресурсів чи експертизи для нарощування технологічної компоненти.

SMM та реклама в соцмережах зараз

Реалії SMM зумовлені одним важливим фактом: сьогодні кожен сам собі SMM-ник. Ця особливість соціальних мереж є одночасно їх великою перевагою та найбільшим недоліком. 

З огляду на особливості людської психики, споживачі заходять в соцмережі розважитися, подивитись на власну статистику та інколи полайкати пости, які підтверджують їх сприйняття реальності.

Додаймо сюди статистику, згідно з якою тільки 10-20% ваших підписників бачать ваші пости

А ще додамо рекламу, яка не тільки коштує грошей, але й танцює танці з бубном періодично перестаючі показувати оголошення.*

*також було в одного з наших клієнтів

Невизначеності в ситуацію з соцмережами додає і великий ризик бути заблокованим, якщо хтось (читай, конкуренти) залучить ботоферму і закенселить сторінку бренду за допомогою скарг на контент тощо.

Виходить, що, у випадку фокусування брендом всієї комунікації виключно на соцмережах, є великі ризики втратити це джерело комунікації.

SMM та реклама в соцмережах в майбутньому

То що чекає на соцмережі в майбутньому? 

Здебільшого — поглиблення наявних трендів. Якщо зараз можна нарватися на бан за відкритий хейт, то в якийсь момент достатньо буде фрази «я не згодний(-на) з…» (ми тут дещо перебільшуємо, але динаміка досить показова).

Тому так, соцмережі варто використовувати для розвитку бренду, але ніколи не варто забувати про те, що ви не володієте цим інструментом. 

Тобто в будь-який момент, за будь-яких незалежних від вас причин, цей інструмент можна втратити.

Банерна реклама зараз і в майбутньому

Насправді, банерну рекламу можна навіть і не згадувати. 

Це інструмент, який здебільшого використовують великі бізнеси для підтримки brand awareness. Так, вони розуміють, що є «банерна сліпота» і блокувальники реклами. Але навіть попри ці фактори обирають зʼявлятися на периферії свідомості споживача, щоб закарбуватися в памʼяті.

Тут особливих змін не буде*, якщо не брати до уваги розвиток нових технологій, про які ми поговоримо в наступному розділі.

* єдине виключення для цього прогнозу — стрімкий розвиток та здешевлення AR/VR технологій. В такому випадку банерна реклама отримає друге життя в доповненій реальності.

Це були явні симптоми, які впливають на маркетинг прямо зараз. Тепер давайте подивимось на неяівні — ті, які розвиватимуться протягом наступних років.

Вам могло видатись, що ми занадто песимістичні, але це не так. 

«Ми ж маркетологи» (с), тому будь-яка зміна — це, звичайно, виклик, але заразом і цікава пригода.

Маркетинг в 2025 році і після

Чи міг Google не викатувати оновлення, яке посипало нормальні сайти з видачі? Не міг, тому що інакше першу сторінку вмить заполонили б ШІ-згенеровані сайти (саме цим і займалися «прошарені» SEO-спеціалісти останні півроку-рік).

Чи може Facebook не мати глюків з рекламою? Також не може, бо на платформі є безліч новостворених «нігерійських принців», які перевзулися в польоті і тепер генерують безліч автоматичного спаму.

Тож, маємо що маємо, і «як було» вже не буде. 

А як буде тепер? Давайте розберемося.

Колись давно ми навчилися говорити один одному «нашо ти про це питаєш, зайди в гугл та подивись».

Виглядає так, що вже не треба буде «ходити» в гугл, бо все стане ще простіше та нативніше для споживача. І, з огляду на те, що людина — це дуже ліниве створіння, все, що простіше — привабливіше.

Тож ми для себе визначаємо 2025 рік і подальший розвиток технологій під кодовою назвою «ШІ-революція та зміна поведінки споживачів».

Ну правда, нащо мені ходити в пошукову систему, якщо розумний асистент в моєму девайсі видасть мені найкращу відповідь за 2 секунди? Та ще й персоналізовану під мене. 

Так, ми говоримо і про Chat GPT, і про Gemini від Google, і про оновлення Siri від Apple (також не без допомоги Chat GPT).

Тож ми для себе визначаємо 2025 рік і подальший розвиток технологій під кодовою назвою «ШІ-революція та зміна поведінки споживачів».

Ну правда, нащо мені ходити в пошукову систему, якщо розумний асистент в моєму девайсі видасть мені найкращу відповідь за 2 секунди? Та ще й персоналізовану під мене. 

Так, ми говоримо і про Chat GPT, і про Gemini від Google, і про оновлення Siri від Apple (також не без допомоги Chat GPT).

А якщо споживач не буде йти в Google, то що станеться з SEO та рекламою? Питання поки риторичне, тому не варто шукати на нього відповідь зараз. 

Проте варто вже думати про нові способи комунікації зі споживачем і його утримання в орбіті бізнесу. 

То чи можна якось адаптувати маркетинг-стратегії під прийдешнє спрощення життя для споживачів та його ускладнення для бізнесів? 

Можна, але доведеться змінити саму модель нашого сприйняття споживачів і нашої взаємодії з ними. Спойлер: вони мають перестати бути просто цифрами зі щомісячних репортів.

Як підготуватися до майбутнього

Ми підготували просту інструкцію, яка допоможе вам адаптуватися до змін і, сподіваємось, зробити свій бренд взірцем для інших протягом наступних років. 

Візуально вся стратегія виглядає дуже просто:

План складається з трьох головних пунктів:

  1. Фокусуватися на споживача.
  2. Створювати і розвивати спільноти (нормальні, а не як зараз).
  3. Створювати корисний та якісний контент.

І є ще додатковий, але не менш важливий пункт: реформатувати роботу з інструментами.

1. Фокусуватися на споживачі

Спочатку ми дивились на споживачів, як на «Ч/Ж, 18-25, середній клас+». 

Потім ми прокачалися й почали розбирати їх глибше, як людей з інтересами. 

Згодом навіть зʼявився підхід JTBD, який вивчав вже ті задачі, з якими стикаються наші клієнти і як наші продукти чи послуги допоможуть ті задачі вирішити.

Наразі прийшов час копати ще глибше і розбиратися з тим, чого саме хочуть наші клієнти (очевидно, не тільки купити наш супер-пупер-гриль), чим вони ще цікавляться (навряд чи тим, що ми відкрили ще 10 магазинів по всій країні), де вони дізнаються новини (ні, не в нашому інстаграмі) і які події відвідують.

І саме ций підхід, який бере за основу не тільки біхевіоризм та використовує клікбейтні заголовки для привернення уваги, зможе навернути до нас нових прихильників бренду.

2. Створювати і розвивати спільноти

Дуже хочеться використовувати в цьому пункті такий звичний термін «комʼюніті», але, направду, «спільнота»* набагато краще відображає сутність цього пункту.

*Вікі каже, що спільнота — це об’єднання людей, згуртованих спільними умовами життя, метою, інтересами; нерозривний зв’язок, єдність.

Ну і дісклеймер: сторінка в інсті з Х тисячами підписників — це не спільнота. 

Спільнота — це двосторонній звʼязок, як у друзів, коли вам кажуть не тільки те, що ви очікуєте почути. А ще друзі надають нову інформацію, яка спонукає до роздумів та (!) створення нових, більш актуальних, продуктів та послуг.

Тож в цьому пункті спільнота — це двостороння комунікація зі споживачами, в якій ви наживо спілкуєтесь із ними (онлайн або офлайн) і відверто цікавитесь тим, що відбувається в їхньому житті.

Це допоможе вам закрити пункт 1, виконувати пункт 3 і, найголовніше, будувати зі своїми споживачами довготривалі стосунки. 

І, звичайно ж, цю комунікацію треба підтримувати не тільки під час зустрічей, але й активно продовжувати спілкуватися зі споживачами онлайн.

3. Створювати корисний та якісний контент

Це формулювання вже давно захаращило весь інтернет і майже всі маркетинг-наради (дякуємо Google та його EEAT рекомендації для власників сайтів).

Але насправді якісний контент і досі створюють одиниці. 

Ну реально, ви вважаєте, що найоптимальніша стаття на сайті з продажу товарів для саду — це «що таке електропила», тільки тому що такий запрос показує гугл в розділі «люди також шукають»? Чи може краще зробити коротеньке опитування, яке після отримання відповідних відповідей надасть оптимальні варіанти електропил + пояснення, чому в цю підбірку потрапили саме ці товари?

Так, ми розуміємо, що це складніше, ніж написати стопʼятисоту статтю про види електропил, але годі! Давайте вже вчитися думати про споживача, а не про комфорт сеошників, копірайтерів, дизайнерів та розробників.

І наостанок.

З огляду на наступний пункт в цьому переліку, варто переглянути і підхід до створення контенту. Тобто почати фокусуватися саме на bite-sized content та zero-click content, щоб створювати наративи, які споживачам буде легко і зручно всотувати з-поміж тисяч повідомлень, які вони бачать щодня.

Якщо перефразувати це простими словами, то створення контенту має виглядати, як дві піраміди:

Тобто 

  1. Ми плануємо контент від великого до малого (декомпозуємо великі профільні для бізнесу теми на маленькі пости/публікації).
  2. Публікуємо контет від малого до великого (створюємо простий для споживання наратив, які потім обʼєднуємо в велику тему).

4. Реформатувати роботу з інструментами.

Ну і останній за чергою, але не за важливістю пункт. 

По-перше, потрібно задіяти всі можливі соціальні мережі та онлайн-майданчики. Так, звичайно, якщо ваш споживач не заходить щоденно на Dribbble, то немає сенсу туди вкладати зусилля. Тому вивчайте свого споживача. Ретельно. І створюйте контент там, де він його споживає. 

По-друге, навчитися нарешті працювати з email-розсилкою та/або з чат-ботами. Нагадуємо, ви маєте бути там, де ваш споживач (див. попередній абзац про соцмережі), але не забувайте, що ви тими соцмережами не володієте. Тому за несприятливих обставин можете дуже швидко втратити звʼязок зі своєю аудиторією. Перестрахуйтеся від такої опції зараз і починайте збирати свою базу контактів — актив, яким ви зможете скористатися в будь-який час, за будь-яких умов.*

*окрім постапокаліптичного світу, в якому не буде інтернету.

По-третє, почніть спілкуватися зі своєю аудиторією особисто. Онлайн-події — це прекрасно, але не можна виключати важливість і користь живого спілкування. Тільки так ви зможете по-справжньому вивчити проблеми та сподівання своїх споживачів. І, відповідно, запропонувати для них існуючий продукт/сервіс або створити щось абсолютно нове. 

І ще один момент щодо аудиторії та розбудови спільнот. Ми впевнені, що маленькі спільноти, які бізнес може побудувати довкола себе не виживуть на довгих дистанціях. Саме тому вони мають обʼєднуватися з іншими неконкуруючими спільнотами (тими, що зосереджені на аналогічній ЦА, але мають інші продукти чи послуги), задля створення всеохоплюючого досвіду для споживачів. 

І наостанок, давайте вже менше фокусуватися на сайті. Він має виступати в якості одного з інструментів вашого бізнесу, але не бути основним. Насправді, якщо ви стратегічно підійдете до реформатування інструментів (точніше, підходів до роботи з ними), у вас ніколи більше не буде «одного основного» інструменту: потік продажів буде рівномірно розподілено між багатьма каналами. І, якщо «впаде» один з них, інші підтримають продажі на період створення — або реанімації — проблемного.

Що може піти не так

Якщо коротко, то все 🙂 

Ми вже спілкувалися з деякими потенційними клієнтами на цю тему,і найголовніша проблема — звички, які треба подолати. І нові ресурси, які треба знайти. 

Як рахувати результати? Незрозумілий ROI — одна з найголовніших проблем.

Друге питання — це проблема зі створенням контенту і звичка створення контенту від послуг та товарів, а не від споживача. Ну, тобто, створювати контент як-ніяк бізнес вміє, а от створювати його з паралельним нон-стоп процесом досліджень своїх споживачів — це вже складно.

Звичка покладатися на рекламу — це теж важливо. Розуміння споживача — це досить складний процес, який не так просто налаштувати і підтримувати. Отримувати регулярний (і правдивий) зворотній звʼязок — додатковий виклик.

Заперечень до втілення нового маркетинг-підходу багато. Майже так само багато, як і противників електромобілів («воно не поїде») під час анонсу перших «тесл».

І все ж, тут ми дотримуємось думки, що краще пропрацювати всі ці «але» зараз, ніж кусати собі лікті через рік.

Маркетинг майбутнього для стоматологічних клінік

Ні, в цьому розділі ми не будемо розповідати які ми молодці, і як конче вам треба співпрацювати саме з нами. 

Натомість ми покажемо дуже в загальних рисах зміну маркетинг-стратегії для нашого клієнта, стоматологічної клініки D.Ante (звичайно ж, цю частину тексту узгоджено з клієнтом).

Коли ми розробляли цю стратегію, то придумали для неї кодову назву «Стратегія обіймашок», через те, що вона передбачає тендітно обійняти споживача так, щоб йому ніколи не хотілося випростатися з тих обіймів.

Зрозуміло, що втілення цього бачення майбутнього вимагає від бізнесу додаткових ресурсів, тому наразі ми розглядаємо також поетапне втілення стратегії і зміну поточних процесів.

Замість висновку

Чи готові ми до всього цього? Як агенція — так (хоча точніше буде сказати «в процесі»). 

Ми не тільки адаптуємо клієнтські маркетинг-стратегії під ці зміни, але й робимо півот в своїй роботі і позиціюванні.

Вже скоро нашу агенцію буде повністю переформатовано і ми зосередимося саме на комунікації, а не на маркетинг-інструментах. З огляду на те, що ми завжди робили більший наголос саме на контенті, а не на каналах його розповсюдження, транзиція не має бути надто болісною.

Чи готові до цього бізнеси? Чесно, поки не зрозуміло. 

Ми не так давно почали комунікувати з поточними клієнтами про зміну парадигми, тому вони наразі в режимі обмірковування майбутніх змін. 

Подивимось (і може навіть поділимось) згодом, як воно буде 🙂

Залиште свій мейл, якщо матеріал видався цікавим

Час від часу надсилатимемо шось новеньке 🙂